niru
18 بهمن 1401 - 11:06

هوای اصفهان در وضعیت زرد/ شاخص ۵ منطقه قرمز و نارنجی است

اصفهان- شاخص کیفی هوای اصفهان امروز هجدهم بهمن ماه براساس داده‌های ۱۶ ایستگاه پایش فعال با میانگین ۹۲ در وضعیت زرد و قابل قبول ثبت شد.‌

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: میانگین شاخص هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز سه‌شنبه هجدهم بهمن ماه بر اساس داده‌های دریافتی ۱۱ ایستگاه شهرداری در وضعیت قابل قبول ثبت شد.

جمشید لقایی با اشاره به اینکه امروز شاخص هوا در ایستگاه دانشگاه صنعتی با میانگین ۱۲۵ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را در منطقه شمال غرب شهر اصفهان نشان می‌دهد، افزود: شاخص هوا بر اساس داده ایستگاه پایش خیابان میرزا طاهر نیز با عدد ۳۶ AQI در وضعیت پاک شده است.

وی ادامه داد: شاخص هوا در ایستگاه پایش محله کردآباد با ۹۵، بلوار کاوه با ۹۰، محله رهنان با ۷۴، انقلاب با ۷۳، میدان باهنر با ۷۲، محله ولدان (ورزشگاه میثاق) با ۷۱، سپاهان شهر با ۶۷، خیابان فیض با ۶۵ و خیابان فرشادی با ۵۹ AQI وضعیت زرد و قابل قبول را نشان می‌دهد.

هوای اصفهان در وضعیت زرد/ شاخص ۵ منطقه  قرمز و نارنجی است
شاخص کیفی هوا در ایستگاه‌های شهرداری اصفهان- ۱۸ بهمن

به گزارش مهر، بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست (منطقه اصفهان)، شاخص هوا در خیابان احمدآباد با ۱۲۷، استانداری با ۱۲۶ و بزرگراه خرازی با شاخص ۱۲۵ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و در ایستگاه خیابان پروین با ۱۹۲ در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان و در ایستگاه رودکی با ۷۷ AQI در وضعیت قابل قبول ثبت شد. همچنان ایستگاه باغ غدیر و خواجو قطع است.

امروز ایستگاه‌های پایش هوا در شاهین شهر با ۶۷ در وضعیت قابل قبول و در مبارکه با ۱۰۱ AQI در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس بوده و مابقی ایستگاه‌ها در شهرهای مجاور اصفهان از جمله سجزی، خمینی‌شهر، زرین‌شهر و منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان نیز قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1024232