niru
18 بهمن 1401 - 10:40

۲۰۰ هزار اصله نهال در استان قزوین تولید شد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین گفت: در چارچوب اجرای طرح کاشت ۱۰ میلیون اصله نهال در استان قزوین تاکنون ۲۰۰ هزار اصله نهال در نهالستان‌های استان قزوین تولید شده است.

محسن قاسم‌زاده در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار تسنیم در قزوین با اشاره به اجرای طرح مردمی کاشت یک میلیارد اصله نهال در کشور اظهار داشت: اجرای این طرح در راستای تأکیدهای مقام معظم رهبری در حوزه درخت‌کاری و با دستور ریاست جمهوری و وزیر جهاد کشاورزی صورت گرفته است و قرار است این طرح ملی در طول چهار سال و با مدیریت سازمان منابع طبیعی اجرایی شود.

وی درباره سهم استان قزوین در اجرای طرح مردمی کاشت یک‌ میلیارد اصله نهال عنوان کرد: بر این اساس در استان قزوین هم طی 4 سال آینده 10 میلیون اصله نهال کاشته خواهد شد که به این ترتیب تا سال 1405 در هر سال 2.5 میلیون اصله نهال در استان قزوین تولید و کاشته می‌شود.روند تولید نهال‌ها در استان قزوین آغاز شده و تاکنون 200 هزار اصله نهال تولید شده است.

قاسم‌زاده از آغاز عملیات تولید 10 میلیون اصله نهال در استان قزوین خبر داد و گفت: در این طرح گونه‌های با نیاز آبی پایین برای کاشت 10 میلیون اصله نهال در استان قزوین انتخاب شده و به این ترتیب شاهد کاشت نهال درختان بادام، سنجد و عناب در استان قزوین خواهیم بود که سازگار بالایی با شرایط کم‌آبی دارند.

وی با بیان اینکه روند کاشت این نهال‌ها از 15 اسفندماه و همزمان با روز درختکاری در استان شروع می‌شود، ادامه داد: در استان قزوین 2 نهالستان ملی با عناوین سبحان و میلاد در شهرستان‌های بویین‌زهرا و تاکستان داریم که کاشت عمده این 10 میلیون اصله نهال در این نهالستان‌ها صورت خواهد گرفت و بعد از اینکه نهال‌ها به رشد مناسبی رسیدند، عملیات «گلدان‌گیری» انجام خواهد شد و نهال‌های رشد کرده به سایر اراضی طبیعی استان قزوین منتقل خواهند شد.

مدیرکل منابع طبیعی استان قزوین هدف اصلی از اجرای این طرح را مقابله با بیابان‌زایی و آلودگی هوا در کشور و استان دانست و گفت: بر اساس آمارهای مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ایران جزو 6 کشور نخست جهان در تولید و انتشار گاز دی‌اکسید کربن محسوب می‌شود و کاشت یک میلیارد اصله نهال در کشور که 10 میلیون آن سهم استان قزوین است، می‌تواند نقش بزرگی در کاهش دی‌اکسید کربن هوا ایفا کند.

قاسم‌زاده افزود: همچنین ایران جزو 46 کشور نخست دنیا در حوزه «ترسیب کربن» (رسوب کربن موجود در جو در خاک و گیاهان) و به همین خاطر اجرای طرح مذکور می‌تواند نقش بزرگی در افزایش کیفیت هوا و همچنین خاک داشته باشد. در ضمن طرح کاشت 10 میلیون اصله نهال با کمک مردم، سازمان‌های مردم‌نهاد و کارکنان دستگاه‌های دولتی اجرا خواهد شد.

انتهای پیام/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1024175